Den europæiske momsrefusion bliver elektronisk - FDE er klar.
- få pengene tilbage uden besvær
EU har vedtaget et nyt direktiv, der betyder ændringer i måden, virksomheder søger momsrefusion fra andre lande i EU. Den væsentligste ændring er, at ansøgninger fremover skal sendes elektronisk til refusionslandene og ikke som nu pr. post. Det betyder, at en dansk virksomhed via en dansk web-portal skal indtaste og sende sin ansøgning om momsrefusion fra f.eks. Polen De grundlæggende regler og procedurer omkring momsrefusion forbliver dog de samme. Dette betyder bl.a. at spørgsmål eller andre skrivelser fra Polen vil også komme elektronisk – men på polsk.
Selvom implementeringen af direktivet er obligatorisk i alle EU-lande, befinder de lokale myndigheder sig på forskellige stadier af den tekniske forberedelse, og den praktiske håndtering er ikke på plads i de enkelte lande.
Vi arbejder intensivt på hele tiden at modtage informationer fra de forskellige myndigheder for løbende at informere vores kunder direkte om de nye ændringer.
Læs mere
|